اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی بدون شک از مهم ترین اقداماتی که تمام دولت مردان جهان برای قوی تر کردن آن تلاش می کنند، مسئله اقتصاد است. امروزه مسئله اقتصاد به گونه ای است که هر کشوری که در آن توانمند باشد، قدرت نفوذ بسیار بالایی در جهان خواهد داشت. از همین رو مسئله اقتصاد در کشور ما […]

اقتصاد مقاومتی

بدون شک از مهم ترین اقداماتی که تمام دولت مردان جهان برای قوی تر کردن آن تلاش می کنند، مسئله اقتصاد است. امروزه مسئله اقتصاد به گونه ای است که هر کشوری که در آن توانمند باشد، قدرت نفوذ بسیار بالایی در جهان خواهد داشت. از همین رو مسئله اقتصاد در کشور ما نیز همانند سایر کشور های جهان مورد توجه است. همه ما می دانیم که به دلیل تحریم هایی که از سال های قبل به شکلی نا جوان مردانه علیه کشور ما صورت گرفته، باعث شده تا وضعیت مالی و ارزی کشور ما نسبت به سایر کشور ها کمی دچار مشکل شود.بنابراین بر خود واجب می‌دانیم همچون هشت سال دفاع مقدس در این عرصه کوشش نماییم. چنانکه رهبر انقلاب برای حل این مشکل و شکوفایی کشور، راهکار اقتصاد مقاومتی را مطرح نموده ‌اند، از سوی ایشان، اقتصاد مقاومتی و تولیدی ملی مسیر اصلی اقتصاد کشور برای مقابله با شرایط تحریم و عبور از آن و حرکت به سوی اقتصادی قدرتمند معرفی شده است. وبسایت رسانه ای رزمندگان نیز مدنظر دارد در این مقاله با تبیین مسائلی چند قدمی در مسیر اقتصاد مقاومتی و زمینه سازی برای تشکیل اکوسیستم شیعی در حوزه اقتصاد بردارد.

جمله زیر یکی از تعاریفی است که رهبر انقلاب از اقتصاد مقاومتی تعریف کرده اند:

(اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ ها و خصومت ‌های شدید می ‌تواند تعیین کننده ‌ی رشد و شکوفایی کشور باشد.)

حال با این مقدمه پیشنهاد می کنم در ادامه همراه ما باشید تا به شکلی جزئی تر به این مسئله مهم بپردازیم.

مهم ترین عوامل در تحقق اقتصاد مقاومتی

–  استفاده از همه ی ظرفیت های مردمی و دولتی

در حقیقت تمام افراد جامعه اعم از مردم و دولت باید با تمام قوا در تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش فراوانی نمایند. دولت باید به بخش خصوصی کمک کند چرا که بخش خصوصی از مردم تشکیل شده و زمانی که این بخش قوی شود، اقتصاد کشور نیز دچار تغییر و تحول بسیار مطلوب و خوبی خواهد شد. اینکه ما اقتصاد مقاومتی را مطرح می کنیم، خود شرایطی دارد، که یکی از این شرایط کمک به مردم است این مسئله جز کارهای اساسی دولت مردان است. مسئولین باید از هر طریقی که می توانند، اقدامی برای بخش خصوصی که در واقع بخش مردمی است، انجام داده تا این بخش به طور کامل فعال شود. زمانی که این بخش به طور کامل فعال شود، اقتصاد کشور از نظر رشد، در مسیر شکوفایی قرار خواهد گرفت که به مرور زمانی این اقتصاد در برابر آسیب ها و تحریم های مختلف بسیار مقاوم خواهد شد.

– اقتصاد مقاومتی فقط یک شعار لفظی نیست

یکی از مهم ترین نکاتی که درباره مسئله اقتصاد مقاومتی باید به آن توجه نمایید، این است که اقتصاد مقاومتی صرفا یک شعار لفظی نیست. تمام دانشگاه ها، دستگاه های دولتی و به طور کلی تمام مردم باید با تمام توان برای تحقق یافتن این شعار در عمل، تلاش نمایند. خوشبختانه کشور ما منبع غنی از توانائی و استعداد های مختلف را در خود جای داده است. دولت باید با حمایت از این سرمایه های بسیار با ارزش در قالب شرکت های دانش بنیان حمایت همه جانبه داشته باشند. شرکت های دانش بنیان همواره توانسته اند با کم ترین امکانات با افتخارات بسیار بالایی در سطح جهانی دست پیدا کنند. پس حمایت از این جوانان بسیار هوشمندانه خواهد بود.

–  حمایت از تولید ملی

یکی از مهم ترین قسمت های هر اقتصادی در کشور های مختلف جهان، تولید ملی است. این مسئله به قدری مهم است که اگر از آن به راحتی و با سهل انگاری عبور نماییم، ضربه جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد خواهد شد. دولت مردان کشور باید با تخصیص بودجه و حمایت های همه جانبه از کسب و کار های کوچک به آن ها در راه اندازی چرخه تولید کمک نمایند. همچنین با جلوگیری از ورودی محصولات مشابه، از تولید ملی حمایت نمایند. مردم نیز در این قسمت نقش بسیار مهمی دارند چرا که اگر به تولید کننگان خوب کشورمان اعتماد کرده و کالای وطنی بخرند، بدون شک جوانان بسیاری می توانند وارد بازار کار شوند. در مقابل نیز تولید کننگان با ساخت محصولات با کیفیت و قیمت پایین باید بتوانند اعتماد مردم را به خود جلب نمایند.

اقتصاد مقاومتی به معنای کار آفرینی جوانان

امروزه کشور ما در مقابل یک فشار جهانی قرار دارد. در مقابل کشور، دشمنی وجود دارد که می خواهد با فشار اقتصادی و تحریم های شدید که در طول تاریخ دنیا بسیار انگشت شمار بوده است، می خواهد سلطه ی خودش را بر این کشور اعمال نماید.

شما دوستان عزیز باید بدانید که مسئله کار آفرینی یک مسئله حیاتی برای کشور است. این مسئله به قدری مهم است که اگر این موضوع در کشور بنیادی شود، با قاطعیت به شما عرض می کنم که مسئله بی کاری جوانان و وضعیت معیشت خانوار به شکلی جدی و ملموس دگرگون شده و این دگرگونی به راحتی قابل احساس خواهد بود. در تعریف کار آفرینی برای شما باید این توضیح را بیان نماییم که کار آفرینی یک فعالیت اقتصادی است، چرا که با نیت ارزش ‌آفرینی و کسب سود مالی و از طریق استفاده بهینه از منابع محدود، یک کسب‌ و کار جدید راه ‌اندازی و مدیریت می ‌شود. همچنین، از آنجایی ‌که این ارزش ‌آفرینی در میان فضای نا امن کسب ‌و کار باید به ‌طور مستمر ادامه پیدا کند، به همین دلیل کار آفرینی به‌ هیچ ‌عنوان فضای یکنواختی ندارد؛ بلکه پویا و پر تکاپو خواهد بود.

در ادامه ی مطلب باید عرض نمایم که ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور به وجود بیاوریم. امروز این معنای واقعی کار آفرینی است. به طور کلی کار آفرینی نیاز به یک اکوسیستم پرورشی دارد. این جمله بدان معناست که اگر کار آفرینان کشور ما خدماتی که به آن نیاز دارند را نداشته باشند، به هیچ عنوان نمی‌ توانند موفق شوند، شما باید بدانید که کار آفرینانی که در محیط یا کشوری زندگی کنند که خطر تشویق یا شکست را تحمل نکند و مهم ‌تر از همه، قادر به ارائه پول و سرمایه انسانی مورد نیاز برای موفقیت نباشد، نمی ‌توانند موفق شوند. این بدان معنی است که ایران کشور مناسبی برای کار آفرینی است؛ زیرا اکوسیستم لازم برای موفقیت این کار آفرینان موجود است، در حالی ‌که در بسیاری از کشورها، اغلب یافتن منابع مالی، کار را از طریق پرونده‌ های رسمی و اطمینان از این‌ که عوامل محیطی مانع از فعالیت کار آفرینی نشود، غیرممکن یا دشوار است. دولت مردان کشور باید با حمایت های همه جانبه از قبیل: تامین منابع مالی، از بین بردن موانع اداری که سبب به تاخیر افتادن کار شده و … باعث شده تا جوانان سرشار از ایده و انرژی جمله اقتصاد مقاومتی را در عمل اجرا نمایند. این یک حقیقت انکار ناپذیر است که جوانان کشور می توانند اقتصاد مقاومتی را به بهترین شکل ممکن اجرا کرده و اوضاع اقتصادی کشور را به سوی شکوفایی هدایت نمایند.

در پایان امیدواریم این مقاله توانسته باشد تا شما دوستان عزیز را با ماهیت و معنای واقعی اقتصاد مقاومتی آشنا نماید.