شهید محسن حاجی ‌بابا - رسانه خبری، علمی و فرهنگی رزمندگان | رسانه خبری، علمی و فرهنگی رزمندگان
شهید محسن حاجی ‌بابا

شهید محسن حاجی ‌بابا

شهید محسن حاجی ‌بابا روز ۱۶ بهمن ۱۳۳۷ در یکی از محلات تهران ، در خانوادهای مذهبی ودوستدار اهل بیت عصمت و طهارت (ع) متولد شد. محسن از همان بدو ورود به مدرسه هوش استعداد خود را با کسب نمره های عالی نشان می دهد . او دوره ابتدایی را با موفقیت به پایان می رساند و وارد دبیرستان می شود . پیش از شروع تکلیف ، با عشق و علاقه تمام ، نسبت به انجام فرائض دینی اهتمام می ورزد . در این راه چنان پیش می رود که در میان همسالان به تقوا و تقید ممتاز می گردد . او همزمان با تحصیل ، در جلسات مذهبی و محافل قرآن شرکت می جوید . و به عنوان عضو فعال و جدی مسجد ( قدس )) که امامت آنرا آیت الله امامی کاشانی به عهده داشت ، شناخته می شود. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با رزمندگان همراه باشید.

فعالیتهای شهید پیش از پیروزی انقلاب اسلامی

از انجا که او در دروه نوجوانی اهل مسجد بود ، از شروع نخستین جرقه های انقلاب اسلامی ، وارد مسائل سیاسی می شود . وی از وجود پر برکت حضرت آیت الله امامی کاشانی بهره مند شده و با الفبای مبارزه آشنا می گردد . در توزیع اعلامیه های حضرت امام (ره ) نقش فعال ایفا می کند و در راهپیماییها و تظاهرات ، همراه و همگام با مردم شرکت می جوید . در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی ، محسن جزو اولین نفرات بود که در خلع سلاح مراکز نظامی و انتظامی محل خود وارد عمل می شود و اسلحه را از کلانتریها و دگر جاها به مسجد می آورد.

فعالیتهای پس از پیروزی انقلاب

محسن ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، به دستور آیت الله امامی کاشانی به انجام وظیفه می پردازد . وی در تشکیل (( کمیته انقلاب اسلامی )) منطقه ، همراه افرادی چون (( شهید علیرضا موحدی کرمانی )) حضور جدی و فعال می یابد و دراستقرار امنیت در منطقه پیروزی ، ایفای نقش می کند و مدتی در این نهاد نوپا و انقلابی از دستاوردهای انقلاب حراست نمی نماید

فعالیتهای شهید در دوران دفاع مقدس

حاجی بابا در جنگ تحمیلی نیز مردانه وارد می شود و به خاطر هوش سرشار و استعداد نظامی که داشت ، در مسیر رشد می افتد و لیاقت و کفایت و توانمندیهای نظامی خود را در عملیات گوناگون به نمایش می گذارد .

او در لشگر ۲۷ محمد رسول الله (ص) مسئوولیتهای مختلف را تقبل و باشایستگی تمام انجام وظیفه می کند و از عهده امور سر بلند بر می آید. حاجی بابا در عملیات (( بیت المقدس )) ، حماسه می آفریند و جوهره انقلابی خود را نشان می دهد . در فتح ارتفاعات (( بازی دراز)) کاری می کند کارستان و اوج ایثار ، فداکاری و شهامت را به نمایش می گذارد . حاجی بابا درباره این عملیات ، طی مصاحبه ای با مجله پیام انقلاب می گوید :

برای فتح ارتفاعات بازی دراز ، به اتفاق چند تن دیگر از فرماندهان سپاه ، طرح همه جانبه و گسترده ای تهیه کردیم که لازمه آن ، فداکاری و ایثار در سخت ترین و کمترین امکانات بود . در این عملیات موفق شدیم از پشت ارتفاعات ((بازی دراز )) عکس و فیلم تهیه کنیم که به شناساییهای بعدی کمک کرد . این عملیات از چند محور شروع شد و دلیل موفقیت نیز تا حدودی الحاق تمام محورها با یکدیگر بود که دشمن هیچ فکر نمی کرد بتوانیم از این ارتفاعات در هم پیچیده بالا برویم . جالب این است که اگر به ارتفاعات دقیق نگاه کنیم ، صخره ها طوری است که حتی کوهنوردها هم نمی توانستند ظرف مدتی که ما رفتیم ، بالا بروند و این امر محقق نشد ، مگر به مدد غیبی الهی که ما را به آن ارتفاعات کشاند . این امدادهای غیبی محسوس به ، نیروهای عمل کننده روحیه می داد و حالت معنوی عملیات را به حدی بالا می برد که در سخت ترین شرایط ، به نیایش و خواندن دعای توسل مشغول بودند . امداد نیروهای غیبی و فرماندهی امام زمان (عج ) در عملیات کاملاً محسوس بود.

شهادت

سر انجام این عاشق صادق و لایق که سر در گرو محبوب نهاده بود ، در ۱۳ تیر ماه ۱۳۶۱ در جبهه های نبرد به شهادت رسید و به آرزوی قلبی خود نایل آمد . او دوستدار محبوب بود و مشتاق دیدار . این دیدار در یک روز عطشناک اشتیاق محقق شد . و با یک خرمن ناز و نیاز ، به پیشگاه معشوق ازلی یافت .

 

تاریخ انتشار :

۰۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰

بازدید :

3367 بازدید

ارسال توسط :

[ ]

لینک کوتاه :

https://razmandegan.org/site/?p=2508

به اشتراک بگذارید :