شهید مهدی باکری - رسانه خبری، علمی و فرهنگی رزمندگان | رسانه خبری، علمی و فرهنگی رزمندگان
شهید مهدی باکری

شهید مهدی باکری

دوران کودکی تا فعالیت های سیاسی

شهید مهدی باکری در تاریخ ۳۰ فروردین ماه سال ۱۳۳۳ در میاندوآب یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی و با فاصله ۱۶۴ کیلومتری از ارومیه در یک خانواده مذهبی و با ایمان به دنیا آمدند. شهید باکری در همین دوران کودکی بود که ماد خود را از دست داد. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در ارومیه به پایان رساند و در دوره دبیرستان زمانی که برادرش علی باکری به دست نیروهای ساواک به شهادت رسید ، وارد جزئیات سیاسی شد.

شهید باکری پس از گرفتن دیپلم با وجود اینکه از شهادت برادرش بسیار متاثر بود ، به دانشگاه رفت و در رشته مهندسی میکانیک مشغوا به تحصیل شد. ایشان از همان ابتدای ورود به دانشگاه تبریز ، یکی از افراد مبارز این دانشگاه بود. ایشان به همراه خود برادرش حمید را نیز به این شهر آورده بود.

شهید باکری در طی فعالیت های سیاسی خود طبق اسناد محرمانه به دست آمده از طرف سازمان امنیت آذربایجان شرقی ساواک ، تحت کنترل و مراقبت بود. پس از مدتی که گذشت مهدی برادرش حمید را برای برقراری ارتباط با سایر مبارزان ، به خارج از ایران فرستاد تا برای مبارزان داخل کشور اسلحه بیاورد. شهید مهدی باکری در دوران سربازی برای اینکه از بیانیه امام خمینی ( ره ) اطاعت کرده باشد ، با اینکه در تهران افسر وظیفه بود ، از پادگان فرار کرد. مهدی در طی این دوران به صورت مخفیانه زندگی می کرد و فعالیت های مختلفی را برای پیروزی انقلاب اسلامی انجام میداد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شهید مهدی باکری با رزمندگان همراه باشید.

رفتن به سپاه پاسداران

شهید باکری پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عضویت این نهاد در آمد و در سازماندهی و استحکام سپاه ارومیه نقش فعالی را ایفا کرد.

شهید مهدی باکری در مدت زمن کوتاهی پله های  موفقیت  را در سپاه پاسداران طی کرد. در عملیات فتح المبین به عنوان معاون تیپ نجف اشرف حضور داشت، که در همان عملیات از ناحیه چشم مجروح شد. پس از بهبود به جبهه بازگشت و در عملیات‌هایی چون عملیات بیت‌المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل، والفجر مقدماتی، والفجر ۱ تا ۴ و عملیات خیبر در سمت‌های مختلف فرماندهی شرکت کرد. در مجموعه عملیات‌های والفجر با عنوان فرمانده لشکر عاشورا فعالیت می‌کرد.

در همان دوران عملیات خیبر بود که به مهدی خبر دادند که برادرت حمید در میدان جنگ کشته شده است و می خواهیم برای بازگرداندن پیکر حمید ، یک گروهی را اعزام نماییم. آما شهید باکری اینگونه فرمود که :

« همهٔ آن‌ها برادرای من هستند اگر تونستید همه را برگردونید حمید را هم بیاورید »

عملیات های مهم شهید باکری :

۱- فتح‌المبین

۲- بیت‌المقدس

۳- رمضان

۴- مسلم بن عقیل

۵- والفجر مقدماتی

۶- والفجر ۱، ۲، ۳ و ۴

۷- خیبر

۸- بدر

شهادت

در حین انجام عملیات بدر و در حالیکه نیروهای عراقی با محاصره کامل لشکر سربازان تحت امر مهدی باکری در جزیره مجنون در حال زدن تیر خلاص به سربازان مجروح باقی‌مانده بودند، احمد کاظمی و محمود دولتی با بیسیم از وی می‌خواهند که با عبور از دجله و پیمودن فاصله ۷۰۰ متر و رسیدن به فضای میان خط اول و خط دوم حمله، جان خود را نجات دهد، ولی این درخواست‌ها، با پاسخ منفی باکری همراه بود تا آنکه بر اثر اصابت تیر مستقیم نیروهای عراقیرد تاریخ ۲۵ اسفند ماه سال  ۱۳۶۳، به درجه رفیع شهادت رسید.

سپس گروهی برای بازگرداندن پیکر باکری اقدام کردند، اما هنگام انتقال پیکر وی، قایق آنها هدف اصابت شلیک مستقیم آر پی جی نیروهای عراقی قرار گرفت و در اروندرود غرق گردید. پیکر وی و سایر رزمندگان ، هیچ‌گاه یافت نشد.

 

تاریخ انتشار :

۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۱

بازدید :

2 بازدید

ارسال توسط :

[ ]

لینک کوتاه :

https://razmandegan.org/site/?p=2459

به اشتراک بگذارید :